Vuoden 2016 Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnosta kisaavat seuraavat kuusi teosta:
– Tommi Kinnunen: Lopotti (WSOY)
– Riku Korhonen: Emme enää usko pahaan (WSOY)
– Sirpa Kähkönen: Tankkien kesä (Otava)
– Emma Puikkonen: Eurooppalaiset unet (WSOY)
– Peter Sandström: Laudatur (Schildts & Söderströms / Kustantamo S&S)
– Jukka Viikilä: Akvarelleja Engelin kaupungista (Gummerus)
Ehdokkaiden valinnasta vastasivat toimittaja Juha Roiha (puheenjohtaja), entinen kirjakaupan päällikkö Päivi Kuntze sekä suomentaja Kaijamari Sivill.
Palkinto on suuruudeltaan 30 000 euroa ja se annetaan ansiokkaalle suomalaiselle romaanille. Lopullisen palkinnonsaajan asetetuista ehdokkaista valitsee toimittaja Baba Lybeck. Voittaja julkistetaan Kansallisteatterissa 24.11.2016.
LUKIJA-FINLANDIA – LUKIJOIDEN OMA ÄÄNESTYS KÄYNNISTYY TÄNÄÄN KLO 12
Suomen Kirjasäätiö järjestää tänä vuonna osana Finlandia-kilpailua lukijaäänestyksen. Äänestys alkaa tänään perjantaina 4.11.2016 klo 12 osoitteessa finlandiapalkinnot.fi(kirjasaatio.fi -> Finlandiat). Äänestää saa niin tietokirjallisuuden, kaunokirjallisuuden kuin lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-kategorioissa. Lukijoiden suosikkeja etsitään Finlandia-raatien asettamista ehdokkaista.
Kirjakauppoja ja kirjastoja silmälläpitäen nettisivuille on lisätty myös materiaalipankki, josta toimipisteet pystyvät itse poimimaan tarvitsemiaan materiaaleja Finlandia-ehdokkaiden esittelemistä varten.
Äänestyksen yhteydessä on mahdollista osallistua arvontaan, jossa palkintona on 500 euron arvoinen lahjakortti vapaavalintaiseen Suomessa sijaitsevaan kirjakauppaan. Lukija-Finlandiassa eniten ääniä saaneille kirjailijoille ei jaeta rahapalkintoa. Äänestys päättyy sunnuntaina 20.11.2016 ja lukijoiden suosikit julkistetaan tiistaina 22.11.2016 – kaksi päivää ennen Finlandia-palkintojen jakamista.
finlandiapalkinnot.fi / kirjasaatio.fi
facebook.com/finlandiapalkinnot
#lukijafinlandia #finlandiapalkinnot